Pokój dla rodzeństwa – jak urządzić go najlepiej?

Pokój dla rodzeństwa - jak urządzić go najlepiej

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa, zwłaszcza na niewielkim metrażu, to spore wyzwanie. Pomieszczenie powinno bowiem nie tylko podobać się jego małym mieszkańcom, ale przede wszystkim być w pełni funkcjonalne. Jeśli aranżujesz pokój dla swoich dzieci poznaj rozwiązania, które sprawdzą się najlepiej.

Wydziel strefy

Pomieszczenie zajmowane przez dzieci powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. W tym celu wydziel w pokoju odpowiednie strefy. Strefa do nauki wymaga dobrego oświetlenia, więc najlepiej umieścić ją w okolicy okna. Naturalne światło nie będzie męczyć oczu podczas nauki czy prac plastycznych. Każde dziecko powinno mieć swoje osobne miejsce do nauki, choćby obok siebie.

Strefa do snu to najtrudniejszy w organizacji element, ponieważ łóżko zajmuje sporo miejsca. Dlatego też taką popularnością cieszą się łóżka piętrowe 80×200 z interbeds.pl. Dzięki piętrowej konstrukcji nie zajmują wiele przestrzeni, a do tego każde dziecko ma swoje osobiste miejsce, które może zaaranżować w zależności od upodobań.

Warto również wydzielić choćby skromną strefę do zabawy. Postaw na półki lub biblioteczkę z książeczkami, aby dzieci miały do nich dostęp. Zabawki najlepiej przechowuje się w szufladach lub na otwartych regałach, dzięki czemu nie tylko są w zasięgu wzroku dziecka, ale również umożliwia im to naukę odkładania rzeczy na miejsce po skończonej zabawie. Przy maluchach świetnie sprawdzają się materiałowe kosze na zabawki.

łóżko piętrowe 80x200 drewniane

Miejsce do przechowywania

Aby pokój dziecięcy był funkcjonalny musisz zadbać o miejsce do przechowywania niezliczonej ilości zabawek, ubrań i artykułów plastycznych. Łóżko piętrowe 80×200 wyposażone w szufladę to sporo dodatkowego miejsca na maskotki i pudełka z puzzlami lub grami planszowymi. Artykuły plastyczne najlepiej przechowywać w biurku z wysuwanymi szufladami, książki zaś spokojnie mogą stanąć na półkach.

Choć szafy w kształtach domków wyglądają uroczo, to przy dwójce dzieci mogą nie pomieścić wszystkich ubrań. Zamiast nich postaw na pojemne komody. Dzięki systemowi szuflad dzieciom łatwiej będzie segregować rzeczy, a dodatkowo na górze komody znajdzie się sporo miejsca na budowle z klocków lub większe pojazdy czy lalki, które nie zmieściłyby się na klasycznym regale.

Spójna kolorystyka

Choć z pewnością twoje pociechy zasypią cię pomysłami dotyczącymi wystroju ich prywatnej przestrzeni, to warto zachować pewien umiar. Intensywne barwy ścian i wzorzyste dywany mogą wyglądać zachęcająco w katalogach wnętrzarskich, jednak w przeniesieniu ich do pokoju wypełnionego różnobarwnymi zabawkami, pościelą i pudełkami od gier czy puzzli efekt może okazać się zbyt przytłaczający. Lepiej postawić na neutralne barwy ścian, a za pomocą kolorowych dodatków uzupełnić aranżację o elementy, które spodobają się dzieciom.

Zachowanie równowagi pomiędzy piękną aranżacją a funkcjonalnym wnętrzem to najtrudniejsze zadanie. Warto więc zastosować powyższe wskazówki, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

admin