Biały szum – dlaczego to skuteczne rozwiązanie w uspokajaniu niemowlaka?

Biały szum – jeden ze sposobów uspokajania płaczącego niemowlęcia, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Jest to jednostajny dźwięk, imitujący szum morza, deszczu, wiatru czy suszarki, przy doborze odpowiedniej głośności i częstotliwości dźwięku pozwala się zrelaksować i wyciszyć. Dziś rodzice nie muszą zastanawiać się nad tym, jak przenieść biały szum do dziecięcego pokoju. Na rynku wybór zabawek wydających takie dźwięki jest bardzo duży, więc na pewno znajdą coś odpowiedniego.

Czym jest i jak działa biały szum?

Biały szum jest dźwiękiem akustycznym i jednostajnym, zawsze o równomiernym natężeniu. To właśnie te jego cechy są w stanie wprowadzić organizm w stan wyciszenia i ukojenia. Jest to rozwiązanie polecane nie tylko dla niemowląt, ale również starszych dzieci i dorosłych – wszystkich tych, którzy na co dzień zmagają się z nadmiernym pobudzeniem i przebodźcowaniem. Przez to układ nerwowy nie działa prawidłowo, a w efekcie pojawiają się problemy ze snem. W przypadku niemowląt stosowanie białego szumu pozwala na stworzenie mu środowiska do złudzenia przypominającego ten z okresu ciąży – https://szumisie.pl/blog/zimowe-produkty-reklamowe/. Wbrew opinii wielu osób rozwój płodu nie odbywa się w całkowitej ciszy. Dziecko będąc w brzuchu mamy, słyszy nie tylko dźwięki z jej otoczenia, ale również szum wód płodowych. To właśnie dlatego biały szum w pokoju dziecięcym pozwala maluchowi się wyciszyć i zapaść w regenerujący sen.

Dlaczego warto puszczać niemowlętom dźwięk białego szumu?

Jak wykazały liczne badania naukowe, w czasie zasypiania przy białym szumie mózg dziecka pracuje znacznie lepiej. Co ważne, jak się okazało w czasie prowadzenia badań dźwięk ten może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Co ważne, to nie tylko sposób na wyciszenie i ułożenie do snu niemowlaka. Korzyści z białego szumu można wykorzystać również przy dzieciach, u których zdiagnozowano ADHD. Maluchy stają się przy nim bardziej wyciszone, mają również możliwość odizolowania się od innych dźwięków, co w przypadku tego schorzenia jest bardzo ważne, gdyż pozwala na skupienie się nie na otoczeniu, a wyłącznie na wykonywanej przez dziecko czynności.

Biały szum a bezpieczeństwo

Choć korzystanie z zabawek wydających z siebie dźwięki białego szumu ma wiele korzyści, aby odbywało się do bezpiecznie, należy pamiętać o zachowaniu kilku prostych, za to bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim:

  • należy kontrolować głośność urządzenia, która nie powinna już wyższa niż 50 dB;
  • należy dobierać dźwięki o niższych częstotliwościach; – biały szum należy stosować wyłącznie wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Nie ma sensu uspokajanie dziecka tymi dźwiękami w czasie zabawy czy lekkiego marudzenia, nie mającego nic wspólnego z zasypianiem czy nadmiarem bodźców w otoczeniu.

Stosując biały szum w usypianiu niemowlaka, warto co jakiś czas sprawdzać, czy dziecko rzeczywiście w dalszym ciągu potrzebuje takiej pomocy przy zasypianiu. Być może maluch po jakimś czasie jest w stanie zasnąć samodzielnie, bez dodatkowego wsparcia.

admin