Góry z dzieckiem – Dobry pomysł na urlop?

Góry to jeden z najbardziej popularnych kierunków, jakie obiera się na urlop i wypoczynek. Wielogodzinne spacery po stokach każdego roku podbijają serca kolejnych turystów. Często staja się miejscem, do którego chce się wracać przy każdej okazji. Czy warto jechać w góry z dzieckiem?

Każda podróż rozwija

Każda podróż czegoś uczy. Wiele dzieci wykorzystuje ten czas na trening samodzielności. Zwłaszcza, gdy rodzice dadzą im możliwość podróżowania z własnym bagażem. Warto więc wybrać się w każde miejsce, by pokazać dzieciom różnorodność krajobrazu i zachęcić je do poznawania świata.

Wyjazd w góry z dziećmi jest też jedną z okazji do zacieśniania rodzinnych więzów. Pozwala rodzicom poznać zachowanie dziecka z sytuacjach nieznanych wcześniej w codziennym życiu. Może okazać się, że wyjeżdżali oni w góry z dzieckiem, a po kilku dniach wracają do domu z młodym człowiekiem.

Wędrówki w pięknych krajobrazach

Na mapie polskich gór są niskie pasma, których szczyty można z powodzeniem zdobywać wspólnie z dziećmi. Sama wędrówka po stoku w towarzystwie rodziców będzie dużą atrakcją. Jeśli dołączy się do tego szukanie po drodze ciekawych roślin, mały turysta będzie miał mniej okazji, by zacząć się nudzić.

Na wędrówkę po stokach warto zabrać ze sobą m.in. lornetkę, która pozwoli dziecku w atrakcyjny sposób podziwiać piękno krajobrazu. Przy odrobinie szczęścia wypatrzy ono ciekawe gatunki zwierząt i ptaków zamieszkujących okoliczne lasy.

Warto pamiętać, by w ekwipunku na wyprawę znalazły się również rzeczy przydatne dziecku. Warto umieścić je w małym plecaczku, za który będzie odpowiedzialny mały turysta. Trzeba też pamiętać o tym, by poziom trudności szlaku dopasować odpowiednio do możliwości dziecka.

Atrakcyjne kolejki linowe

Starsze dzieci są nieco bardziej wymagającą grupą turystą. Trudno je zainteresować niespotykanym w codziennym otoczeniu kwiatkiem lub ptakiem. Warto więc wybrać się z nimi w góry, które mają w swoich ofertach np. kolejki linowe.

Ciekawą propozycją będą wypady do okolicznych miast i poznawanie dostępnych tam atrakcji. Różnego rodzaju wystawy i muzea pozwolą odpocząć przed kolejną wędrówką lub wygrać z nudą w dzień, gdy pogoda nie będzie sprzyjała przebywaniu na powietrzu.

admin