Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Niestety coraz więcej dzieci spędza czas przed telewizorem, telefonem lub komputerem. Takie spędzanie czasu odbija się niekorzystnie na najmłodszych. Znacznie lepsze dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci jest czytanie książek. Szkoda, że młode pokolenie sięga po literaturę tak rzadko.

Jest wiele korzyści, które płyną z czytania książek przez najmłodszych. Przede wszystkim dzieci uczą się, powtarzają i wzbogacają swoje słownictwo. Taka wiedza z pewnością przyda się im w szkole, jak i w dalszym życiu. Dzieciom, które czytają książki nauka przychodzi dużo łatwiej i szybciej. Do tego książki dla dzieci uczą poprawnej gramatyki i ortografii. Najmłodsi poprzez czytanie lektur poznają poprawny zapis słów.

Książki dla dzieci rozwijają wyobraźnię. Ponadto najmłodsi nabywają umiejętność wyciągania wniosków i ćwiczą koncentrację. Podczas czytania książek, dzieci mogą odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć. Niejedna książka dla dzieci zawiera często wartościowy morał lub zapoznaje najmłodszych z informacjami o świecie. Duża część literatury dziecięcej pełni funkcję edukacyjną. Następną zaletą czytania książek jest po prostu dobra zabawa. Dzieci mogą poznawać losy bohaterów, a nawet utożsamiać się z nimi i przeżywać wspólnie przygody.

Mimo, że część dzieci odchodzi od czytania książek, nadal jest dużo młodych czytelników. Dzieciom, które jeszcze nie znają liter mogą, a nawet powinni czytać rodzice. Warto zachęcać najmłodszych do sięgania po literaturę, w końcu to ona zapewnia im wszechstronny rozwój.

Zobacz co przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojego dziecka: https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Ksiazki-dla-dzieci-i-mlodziezy,2196982,k.html